Zmarł Józef Szebiotko

Z wielkim żalem informujemy, że dnia 31.03.2021 zmarł w wieku 93 lat jeden z pionierów piłki ręcznej w Wielkopolsce.

Szebiotko Średni

Był rówieśnikiem zorganizowanej formy rozgrywek wielkopolskiej piłki ręcznej. W 2018 roku skończył 90 lat. Józef Szebiotko to jedna z najważniejszych postaci piłki ręcznej w Poznaniu. Wychowawca, opiekun i trener kilku pokoleń zawodniczek i zawodników piłki ręcznej, którzy odgrywali znaczącą rolę w rozwoju tej dyscypliny. Był jednym z gości podczas uroczystego spotkania z okazji 90 rocznicy wielkopolskiej piłki ręcznej, jakie 1 grudnia 2018 roku odbyło się w sali białej urzędu miasta Poznania przy placu Kolegiackim.

Józef Szebiotko to szkoleniowiec jedynej żeńskiej drużyny piłki ręcznej w Poznaniu, która przez dwa sezony grała w najwyższej klasie rozgrywkowej w Polsce. MZKS Przemysław Poznań pod trenerską opieką trenera Szebiotki występował w pierwszej lidze w sezonach 1968/1969 oraz 1971/1972. Awans do krajowej elity poznańskiego zespołu, to był efekt wieloletniej pracy szkoleniowca z utalentowaną młodzieżą poznańskich szkół. Szebiotko należał do grona pionierów budowy żeńskiej piłki ręcznej w Wielkopolsce, która od połowy lat 50-tych XX wieku przechodziła różne przeobrażenia.
Józef Szebiotko pracował jednak przede wszystkim z dziewczętami. Już w 1965 roku reprezentacja MKS I oraz MKS III Poznań, wywalczyła w mistrzostwach Polski juniorek w Sośnicy trzecie miejsce. Z kolei w Olsztynie podczas Igrzysk Młodzieży Szkolnej także zajęła trzecią lokatę. Drużyna Liceum Ogólnokształcącego nr 10, oparta na zawodniczkach MKS, została mistrzem Polski młodziczek. W 1966 roku MKS Malta w kategorii młodziczek zdobyła w Elblągu wicemistrzostwo kraju, a rok później ekipa MKS w kategorii klubowej także wywalczyła wicemistrzostwo Polski, a zespół młodziczek w Igrzyskach Młodzieży Szkolnej sięgnął po tytuł mistrzowski. I właśnie na bazie wychowanek MKS Malta, powstał zespół MZKS Przemysław, działający przy Poznańskiej Fabryce Maszyn Żniwnych.
Przez cały okres pracy trenerskiej, Józef Szebiotko normalnie pracował jako kierownik warsztatów szkolnych. Tak było aż do jego wyjazdu do Stanów Zjednoczonych w połowie lat 80-tych XX wieku, kiedy dołączył do swojej żony i dzieci, którzy wyjechali z kraju kilka lat wcześniej. Ale nie zapomniał o rodzinnym kraju i Poznaniu, do którego regularnie powracał. Aby wreszcie w 2018 roku wrócić na stałe do Poznania. Z trenerem Szebiotko stały kontakt utrzymują byłe zawodniczki Przemysława.

Jacek Pałuba