• Wielkopolski Związek Piłki Ręcznej

Najwyższe odznaczenia ZPRP dla wielkopolskich trenerów.

W miniony weekend miała miejsce bardzo ważna uroczystość.
W siedzibie ZPRP z rąk Prezesa Henryka Szczepańskiego najwyższe odznaczenia ZPRP otrzymało dwóch wybitnych Wielkopolskich trenerów Bolesław Olejniczak i Stanisław Paterka.
Odznaczenia zostały przyznane na wniosek i w obecności reprezentującego Zarząd WZPR Prezesa Piotra Łuszcza.
Niezmiernie cieszymy się że tak wysokim odznaczeniem zostali docenieni nasi zmnamienici trenerzy.
 
Bolesław Olejniczak, ur. 24.01.1943 r. w Niemierzewie
Przygodę z piłką ręczną rozpoczął w zespole juniorów AZS Poznań, z którym w 1961 roku zdobył tytuł mistrza Polski. W 1963 roku został zawodnikiem Grunwaldu Poznań, w którym grał już do końca kariery. Od 1965 roku był kapitanem zespołu, który w 1971 roku zdobył tytuł mistrza Polski, a rok później wicemistrzostwo. Pracę trenera rozpoczął z zespołem juniorów Grunwald, zdobywając w latach 1972-73 tytuły wicemistrzów kraju i w 1974 roku mistrzostwo Polski. Wielu jego wychowanków grało w zespołach ekstraklasy. W 1975 roku przejął zespół seniorów Grunwaldu, po dwóch latach zdobywając brązowy medal. Pracował także w Posnanii, Ostrovii, Pogoni Zabrze, Wybrzeżu Gdańsk, Chrobrym Głogów i Metalplaście Oborniki, z którym w 1988 roku awansował do ekstraklasy
 
Stanisław Paterka, ur. w 1942 roku w Żninie
Już od lat młodzieńczych interesował się sportem. W latach 1956-1961 w czasie nauki w Liceum Pedagogicznym w Wągrowcu reprezentował barwy MKS Wągrowiec a po jego ukończeniu był nauczycielem wychowania fizycznego w szkole podstawowej
w Wągrowcu oraz trenerem zespołu piłki ręcznej "Nielby" Wagrowiec.
W latach 1962-1966 studiował w Wyższej Szkole Wychowania fizycznego (od 1973 roku Akademia Wychowania Fizycznego) w Poznaniu. Podczas studiów był zawodnikiem drugoligowego zespołu piłki ręcznej AZS Poznań oraz dalej trenerem "Nielby" Wagrowiec.
W 1966 roku po skończeniu studiów został pracownikiem Zakładu Zespołowych Gier Sportowych na poznańskim AWF-ie oraz trenerem zawodników piłki ręcznej AZS Poznań.
W 1973 roku uzyskał tytuł doktora nauk wychowania fizycznego, od 1984 roku pełnił funkcję kierownika Zakładu Zespołowych Gier Sportowych, a od 1992 roku jest trenerem klasy mistrzowskiej.
Od 1974 roku zajmował się również szkoleniem grup młodzieżowych pracując w Wojskowym Klubie Sportowym "Grunwald" Poznań, "Posnania" Poznań oraz AZS AWF Poznań.
W trakcie swojej kariery zawodowej wykształcił wielu nauczycieli wychowania fizycznego, zawodników, instruktorów narciarstwa oraz trenerów piłki ręcznej. Był promotorem licznych prac magisterskich. Wychował reprezentantów Polski seniorów w piłce ręcznej - Antoniego Pareckiego i Macieja Kostenckiego (obaj WKS Grunwald Pn.).
 
21f2f9c3-c744-44b8-9924-56819ba02945.jpg

Zmarł Józef Olejniczak

Z wielkim żalem zawiadamiamy, że w wieku 84 lat zmarł Józef Olejniczak.

image000000 2

Urodził się 04.03.1940 roku w Niemierzewie koło Międzychodu. W 1959 roku ukończył Technikum Mechaniczne w Poznaniu. Po odbyciu zasadniczej służby wojskowej zatrudnił się w Wojskowych Zakładach Motoryzacyjnych w Poznaniu, pracował tam do przejścia na emeryturę 1997 roku.

W piłkę ręczną grał w MKS-ie i Wojskowym Klubie Sportowym „Grunwald” Poznań. W okresie juniorskim, a potem w zespole seniorów występował na lewym skrzydle.

Od 1960 roku często bywał na zawodach juniorskich AZS-u Poznań, wspomagając działaczy obsługą stolików sędziowskich podczas rozgrywanych tam meczów. To skutkowało chęcią zdobycia uprawnień sędziowskich. Chęci przekuł w rzeczywistość i dzięki pomocy Władysława Hery i Andrzeja Koniarka bardzo szybko wspiął się po szczeblach kariery sędziowskiej aż do poziomu sędziego związkowego.

Sędziował mecze na wszystkich poziomach rozgrywek prowadzonych przez Związek Piłki Ręcznej w Polsce.

Jego partnerami na boisku byli: Zygmunt Tomkowiak, Aleksander Pikosz i, po zakończeniu sędziowania na arenie międzynarodowej, Jarosław Wojtyła.

Przez wiele lat był referentem obsad w Komisji Sędziowskiej Okręgowego Związku Piłki Ręcznej w Poznaniu. Nominację na funkcję delegata Związku Piłki Ręcznej w Polsce otrzymał w 1999 roku i pełnił ją przez trzy sezony.

Za działalność społeczną został wyróżniony srebrną, złotą i diamentową odznaką „Za Zasługi dla Piłki Ręcznej”.

Kursokonferencja Licencyjna B i C na sezon 2024/2025

Wielkopolski Związek Piłki Ręcznej wraz z Związkiem Piłki Ręcznej w Polsce oraz Lubuskim Związkiem Piłki Ręcznej i Zachodniopomorskim Związkiem Piłki Ręcznej zaprasza na kursokonferencje licencyjną dla trenerów i instruktorów.

  • Kursokonferencja odbędzie się w dniach 7-8.06.2024 w OSiR w Wągrowcu.
  • Kursokonferencja obejmuje 20 godzin zajęć praktycznych i teoretycznych, niezbędnych do przedłużenia licencji B lub C na sezon 2024/2025.
  • Koszt kursokonferencji to 450 zł, WZPR zapewnia wyżywienie i zakwaterowanie oraz grupy pokazowe do zajęć praktycznych.
  • Zgłoszenie przyjmujemy na załączonym formularzu do dnia 20 maja 2024 na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.l
  • Plakat1
Załączniki:
Pobierz plik (Zgloszenie 2024.xlsx)Formularz[ ]8 kB

 

 

 

Projekty Szkoleniowe współfinansowane przez Samorząd Województwa WielkopolskiegoLOGO_POZNAN_PL_RGB_bz.jpgpOZNAN WSPIERA.jpg

Adres

Wielkopolski Związek Piłki Ręcznej

Spychalskiego 38 - Hala C
61-553 Poznań

Telefon

Przewodniczący KGiD Bartłomiej Szudrowicz 604-292-902

mail : KGID@wzprpoznan.pl

Sekretarz WZPR  Michał Kutzner 737-164-967

mail: BIURO@wzprpoznan.pl

Godziny funkcjonowania

Wtorek 18:15 – 21:00

Czwartek 18:15 – 21:00